Armio Wyklęta - Zagłębie o Was pamięta!

Od 2011 roku, 1go marca obchodzimy święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od kilku lat w Bolesławcu odbywają się marsze, mające na celu uczcić pamięć...

bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu... (Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”)

w tym roku kibice Zagłębia Lubin z FC Bolesławiec, zorganizowali Marsz w niedzielę 28 lutego, został on poprzedzony Mszą Święta w kościele MBNP, zapraszamy do relacji:

Po sukcesie ubiegłorocznych bolesławieckich „Marszy Pamięci o Żołnierzach Wyklętych” pojawiała się obawa, że w tym roku może być niższa frekwencja, tym bardziej, że postanowiliśmy samodzielnie zorganizować całą uroczystość – „oficjalne” obchody odbędą się jutro. Warto było zaryzykować, ponieważ wszystko wyszło nadspodziewanie dobrze, Bolesławiec stanął na wysokości zadania!

Przygotowania rozpoczęliśmy na miesiąc przed. Z okazji tego Święta wydaliśmy specjalny wzór wlepek, który dostępny był dla każdego uczestnika pochodu. Same uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., podczas której odsłuchaliśmy specjalnie przygotowanej homilii. Po Mszy uformowaliśmy szyk, na czele którego znalazł się transparent „Niezłomni Bohaterowie” (w tym miejscu należą się podziękowania dla autorów, czyli miejscowej młodzieży z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów, którzy swoją pracą sprawi nie lada niespodziankę) oraz nasza flaga narodowa „BOLESŁAWIEC”. Rozdaliśmy 100 pochodni, które dodały niezwykłego klimatu tej wieczorowej porze. Przed czołem pochodu uformowały się poczty sztandarowe (Związek Sybiraków, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich), które przyjęły nasze zaproszenie - dziękujemy!

W czasie przemarszu m.in. przez bolesławiecki Rynek i główne ulice miasta, wznoszono standardowe patriotyczne i antykomunistyczne okrzyki. Po dotarciu pod pomnik „Polski Walczącej” głośno odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu, w czasie którego odpaliliśmy pirotechnikę, a następnie odsłuchaliśmy okolicznościowego przemówienia jednego z naszych kolegów, złożono także kwiaty.

Po zakończeniu oficjalnej części, mobilizowaliśmy się na zbliżające się Derby Dolnego Śląska, które oczywiście będą dla Zagłębia!

Widać, że patriotyzm w Bolesławcu to nie tylko moda, ale też szczere uczucie do Ojczyzny. Cieszą duże grupy młodzieży, jak i starszych uczestników pochodu, każdy znalazł coś dla siebie! Liczba uczestników Marszu to ok. 300 osób, może i więcej, można ocenić po filmiku dostępnym pod tym LINKIEM.

Przeprowadziliśmy także zbiórkę na działalność patriotyczną w naszym mieście, efekty będzie można zobaczyć już na wiosnę.

Czołem Wielkiej Polsce! Armio Wyklęta Zagłębie o Was Pamięta!

WIELKIE ZAGŁĘBIE!
FC Bolesławiec

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image