Folklor ze Zbaraża

Wójt Gminy Wiejskiej Bolesławiec Andrzej Dutkowski oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zapraszają na występ folklorystycznego zespołu wokalno-instrumentalnego "Zbyraż" ze Zbaraża, czyli miasta partnerskiego Bolesławca. Zespół powstał w 2006 roku i działa przy Domu Kultury w Zbarażu. Prezentuje pieśni i muzykę ludową w języku polskim i ukraińskim. Za udział w imprezach kulturalnych i festiwalach w 2007 roku otrzymał tytuł "Narodowy Zespół Amatorski". W 2008 roku wystąpił w Kijowie na uroczystości otwarcia Roku Turystyki na Ukrainie. W 2009 roku otrzymał pierwsze miejsce i dyplom od Ministra Kultury i Turystyki Ukrainy dla najlepszego amatorskiego zespołu ludowego biorącego udział w Festiwalu Sztuki w Kijowie.
Amatorski zespół muzyki ludowej "Zbyraż"jest stałym uczestnikiem Ogólnoukraińskiego Festiwalu Pieśni Kozackiej "Bajda" oraz Festiwalu Kozackiej i Ukraińskiej Pieśni Patriotycznej. W 2012 roku brał udział w Ogólnoukraińskim Festiwalu Sztuki "Ukraina - Święta Rodzina" oraz wielu koncertach w Zbarażu, Tarnopolu, Kijowie i innych miastach Ukrainy. Wyjeżdża również na koncerty poza granice Ukrainy. W 2013 roku zespół wziął udział w Festiwalu Ukraińskiej Kultury w Serbii, a w 2015 roku gościł w Głubczycach na uroczystości dożynkowej.
Mamy nadzieję, że będzie również częstym gościem w Bolesławcu.
Przed naszymi gośćmi wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Mały Bolesławiec" z Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego

Oba zespoły zaprezentują się powtórnie 2 lipca na Festynie Kresowym w Żeliszowie.
A tutaj można obejrzeć występ "Zbyraża" na festiwalu w Serbii:

https://www.youtube.com/watch?v=rTTmeeiekv8&t=2006s

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image